(Видео) Меси го пропушти првото финале во кариерата, Мајами остана без трофејот во Купот

Лионел Меси го пропушти првото финале во кариерата, откако на претходните 42 освои 30 трофеи.

Без Меси, но и без Џорди Алба, Интер Мајами не успеа да го освои Купот на САД. Фудбалерите на Хјустон Дајнамо го победија Интер Мајами со 2:1.

Динамо во првото полувреме стекна предност од два гола. Поведе во 24. минута со голот на Грифин Дорси, а девет минути подоцна веќе беше 0:2. Деандре Једлин направи фаул за пенал, а Амин Баси зголеми на 0:2.

Во вториот дел тренерот на Интер, Тата Мартино се одлучи во вториот дел да го внесе на теренот најдобриот стрелец во историјата на МЛС фудбалот, Џозеф Мартинез, но напаѓачот од Венецуела немаше доволно време да го врати Мајами во игра. Успеа само да постигне гол во судиското надополнување и успеа да го ублажи поразот.

Хјустон го освои четвртиот трофеј во историјата, по двете титули во 2006 и 2007 година и Купот освоен во 2018 година.