(Видео) Македонија ја оствари целта, победи во Рига

Фудбалската репрезентација на Македонија славеше во Рига против Летонија со 3:0 (1:0), во третото коло во Групата 4, во Ц-дивизијата во Лигата на нации.

Македонија во натпреварот против Летонија влезе како фаворит и таа улога играчите на Боби Милевски ја оправдаа на теренот.

Мрежата на Летонците прв ја погоди Атанасов во 35.минута, а конечниот резултат со деби голот во националниот тим го постави Ќамили во 70.минута. Фудбалерот на Сондерјиске на теренот влезе четири минути претходно.

Точка на натпреварот стави Елмас во 93.минута, играчот на Лајпциг од 16 метри ја закова топката во летонскиот гол. Играчот на Лајпциг го постигна 13. гол во националниот тим.

Пп три кола Македонија има седум бода и е прва на табелата. За три дена македонските фудбалери ќе гостуваат кај Ерменија.