(Видео) Лапјциг го направи невозможното, го победи Баер Леверкузен

Лудата серија на Баер Леверкузен во Бундес лигата заврши на неверојатен начин. „Фармацевтите“ имаа два гола предност, но загубија од Лајпциг 2:3 на домашен терен. Елиф Елмас, како и во првото коло, не доби шанса во тимот на Лајпциг. Мечот го следеше од клупата за резерви.

Во мај 2023 година, во 34.коло „Фармацевтите“ загубија од Бохум (3:0). Потоа следеше неверојатната сезона во која Баер Леверкузен без пораз ја освои првата титула во Бундес лигата.

Крај на таа серија ставија фудбалерите на Лајпциг. По првиот дел не делуваше дека Баер ќе ги испушти бодовите. Во 39 минута Вирц го постигна првиот, а шест минути подоцна Фримпонг зголеми на 2:0.

Но сепак во втората минута од судиското надополнување на времето Кампл успеа да го намали резултатот.

Во вториот дел, гостите дојдоа до победата со двата гола на Опенда.