(Видео) Комичен авто-гол си постигна голманот на Блекбурн

Shutterstock_14102587dh.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБлекбурн во директен дуел за опастанок во лигата загуби со 1:3 од Шефилд Венздеј, во рамките на 44. коло, во Чемпионшип. Натпреварот го обележа третиот гол на гостите, односно автоголот на голманот на Блекбурн, Ајнсли Пирс.

При 2:1 за гостите во 64. минута Пирс прими ниска топка од соиграчот Доминик Хајам, но неговиот обид да ја исфрли топката напред беше толку слаб што топката доби чудна патека и тргна кон неговиот гол. Голманот имаше време да ја запре топката, но повторно се заплетка и Блекбурн го прими третот гол.

Блекбурн е во тешка ситуација по овој пораз, оддалечен е само три бода од 22. место кое води во Лига1.

И покрај победата, во тешка ситуација се наоѓа и Шефилд Венздеј, се наоѓа на 21. место со бод пред Бирмингем. Во претпоследното коло Блекбурн го пречекува Ковентри, додека Шефилд ќе му биде домаќин на Вест Бромвич Албион.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK