(Видео) Холандија и Германија ремизираа, Кејн со два гола го просалви јубилејот, Кочорашвили и пресуди на Албанија

Последниот ден од второто коло во Лигата А на Лигата на нации донесе две нерешени средби во групата 3, во која се Германија, Холандија, Унгарија и Босна и Херцеговина.

Во класикот на европскиот фудбал, во Амстердам, Холандија и Германија одиграа 2:2.

Веќе во втората минута домашните го отворија резултатот, откако пукна германската одбрана на средината од теренот, стрелец беше Тијани Рајндерс.

Германците сепак на полувреме заминаа со предност.

Најпрвин Ундав израмни во 38. минута, а потоа Кимих им донесе предност на гостите во третата минута од судиското надополнување на првото полувреме.

Конечниот резултат во 51. го постави Дамфрис, кој остана сам како дух, па имаше лесна задача да ја испрати топката во небранетата мрежа.

Во третото коло од групата 3, Германија на 11 октомври гостува во Босна и Херцеговина, а истиот ден Унгарија ја пречекува Холандија.

Босна и Херцеговина успеа да се одбрани од Унгарија и да освои бод во Будимпешта. Натпреварт заврши без голови.

Унгарија беше подобриот противник, но не успеа да создаде доволно чисти шанси и да ја искористи доминацијата на теренот.

Најголем дел од конкретните напади на домаќинот беа во првото полуврем. Трагичар е Барнабас Варга, кој неколку пати можеше да му донесе победа на својот тим, но на крајот Никола Васиљ ја сочува својата мрежа.

Четири натпревари се одиграа и во Б дивизијата, во Групата 1.

Чешка ја победи Украина со 3:1 и ги освои првите бодпви, додека Украина остана без освоен бод. Два гола за Чепка постигна Павел Шулц во 21. и 45+2.минута, третиот е дело на капитенот Томас Соучек од пенал во 79.минута. Голот за Украина во 37.минута го постигна Ванат.

Грузија е лидер во групата со шест бода. Грузијците, во Тирана ја победија АЛбанија со 1:0.

Евро-гол во 71.минута постигна Георги Кочорашвили.

Во Групата 2, Англија ја победи Финска со 2:0. Хари Кејн на најдобра начин го обележа 100 меч во репрезентативниот дрес. Ги постигна двата гола во 57. и 76.минута.

Идентична победа запиша и Грција во Даблин, над Република Ирска.

По две кола Англија и Грција имаат по шест бода, а Фнска и Ирска се без освоен бод.