(Видео) Франција ја победи Австрија со автоголот на несмасниот Вебер

12306848.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕден од фаворитите за освојување на титулата, репрезентацијата на Франција, не блескаше, но со победа стартуваше на ЕП во Германија.

Триколорите славеа победа од 1:0 (1:0) на арената Меркур Шпил во Диселдорф.

Стрелец на единствениот гол беше Австриецот Максимилијан Вебер, кој ја затресе мрежата на својот тим во 38. минута. Само минута-две откако Австријците имаа одлична шанса преку Баумгартнер. Водство на Австрија спречи голманот Мењан.

Австријците и покрај поразот оставија добар впечаток. Тие пружија силен отпор на Французите, но не успеаја да го избегнат поразот.

Интересно е да се напомене дека Австријците постигнаа гол на секој од претходните 17 натпревари. Последен пат тоа не им успеа во септември 2022 година и тогаш за противник ја имаа Франција.

Двата тима пропуштија неколку одлични можности. Во 55.минута се изрезили Килијан Мбапе. Лесно ја претрча одбраната на Австрија, а кога излезе сам пред голманот го промаши голот.

Интересни информации за статистичарите и за Килијан Мбапе. Тој постигна 12 гола за Франција на големите натпреварувања и сите 12 на Светските првенства. Се уште го чека деби голот на ЕП.

Мбапе се повреди во финишот на натпреварот, според она што можеше да се забележи напаѓачот го скрши носот.

Во второто коло во петок на 21 јуни ќе се сретнат Франција – Холандија и Полска – Австрија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK