(Видео) Дебкал на Денвер, втор брејк на Минесота

12206445.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАктуелните шампиони на НБА лигата, Денвер Нагетс претрпеа уште еден брејк. Минесота Тимбервулвс, вториот меч од полуфиналната серија во „Бол арена“ во Денвер го добија убедливо со 106:80.

Минесота, во втрориот мечдемонстрираше зошто е нејзината одбрана е најдобра во лигата, а со две серии од 19:0 во финишот на втората и почетокот на втората четвртина го декласираа шампионот.

Ентони Едвардс и Карл Ентони Таунс ги предводеа „Волците“ со по 27 поени, од клупата Наз Рид Никел Александер Вокер придонесоа со по 14 поени.

Најефикасен кај Денвер беше Арон Гордон со 20 поени, Никола Јокиќ забележа дабл-дабл од 16 поени и 16 скока, имаше и осум асистенции, но со лош процент на реализиција (5-13), а целосно потфрли Џамал Мареј кој се мачи со повредата, постигна осум поени (3-18 од игра), имаше и 13 скокови.

Серијата сега се сели во Минеаполис, Минесота ќе биде домаќин во наредните два натпревари, првиот се игра во сабота од 3.30 часот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK