(Видео) Челси го декласира Вест Хем, Ливерпул убедлив против Тотенхем

12203020.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛиверпул и Челси забележаа убедливи победи во 36.коло, а Брајтон минимално ја победи Астон Вила.

Ливерпул одигра брилијантно во поголемиот дел од натпреварот. Поведе во 16. минута, кога Гакпо го проигра Салах, а Египќанецот го постигна својот 18. гол сезонава во Премиер лигата.

Кон крајот на првото полувреме „црвените“ го удвоија водството, со голот на капитенот Робертсон.

Ливерпул, во ист ритам продолжи и во вториот дел, Гакпо погоди во 50.минута, а потоа и Харви Елиот.

Во тој момент тимот на Јирген Клоп застана, а гостите од Лондо го искорситија да изборат чесен пораз. По гол постигнаа Ришарлисон и Сон.

Челси во градското дерби го декласира Вест Хем со 5:0. Дуелот беше решен во првиот дел кога „сините“ постигнаа три гола преку Палмер, Галагер и Мадуеке. Во вториот дел Џексон со два гола стави точка на натпреварот.

Ова е најубедлибата победа на Челси во историјата на меѓусебните дуели со Вест Хем.

Брајтон славеше победа над Астон Вила со голот на Жоао Педро во 87.минута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK