(Видео) Баерн се мачеше но успеа да победи во Волфсбург

Ветеранот Томас Милер не дозволи кикс на Баерн во првото коло. На дебито на новиот тренер, Венсан Компани, Баварците славеа во Волфсбург со 3:2.

Баварците поведоа во 19. минута со голот на Џамал Мусиала, но најголемата работа ја заврши Саша Боје, кој му асисистираше на Мусијала за 0:1.

Првото полувреме заврши со тој резултат, а потоа „Волците“ направија пресврт по само 10 минути во вториот дел. Изедначи Ловро Мајер од пенал, а иститот играч го постигна вториот гол во 55. минута по големата грешка на Кореецот Ким Мин-Јае.

Клучен момент за Баерн беше влегувањето во игра на 34-годишниот ветеран Томас Милер. По неговите акции, Јакуб Камиски најпрвин си постигна автогол, а потоа 15 минути подоцна брилијантно проигра Хари Кејн кој му асиситраше на Серж Гнабри за 2:3.