(Видео) Баерн го прегази дебитантот Кил – Мусијала погоди во 14.секунда

Фудбалерите на Баерн Минхен убедливо ги совладаа дебитантот во Бундеслигата, тимот на Холстен Кил со резултат 6:1 (4:0). Баер е единствениот тим во лигата со три победи во исто толку натпревари од почетокот на сезоната.

Првиот гол по само 14 секунди игра го постигна Џамал Мусиала. Асистент беѓе Хари Кејн, кој до крајот на мечот постигна три гола.

Интересно, голот на Мусиала не е најбрзиот во историјата на Бундеслигаа. Првото место го делата Карим Белараби и Кевин Фоланд, и двајцата постигнаа голови во деветтата секунда, во сезоните 2014/2015. односно 2015/2016 година.

Предноста на Баерн ја удвои Кејн со својот прв гол на натпреварот во седмата минута, а потоа во 13. минута Ремберг си постигна автогол за 0:3.

Кејн го постигна својот втор гол на две минути пред паузата, а Олисе ја комплетираше „петардата“ на Баварците во 65-та.

Утешниот гол за Холстен Кил го постигна играчот од средниот ред на Босна и Херцеговина, Армин Гиговиќ во 82. минута, но тука не беше крајот.

Хари Кејн од пенал го комплетираше хет-трикот во првата минута од судиското надополнување.