Три репрезентации му нудат државјанство на Французинот Олисе

RE-REPORT-65.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМихаел Олисе се надеваше но не доби повик од францускиот селектор Дидие Дешам за ЕУРо 2024.

Овој 22-годишен крилен напаѓач зад себе има одлична сезона во Кристал Палас. Во Премиер лигата постигна 10 гола.

Сепак, Дешам за ЕУРо 2024 се реши за проверени имиња, па шанса пред Олисе добија Коман, Дембеле, Турам и Коло Муани.

Прашање е дали Олисе ќе има трпение да чека на повикот од Дешам.

Интересно во оој момент на него сметаат уште три репрезентации: Англија, Нигерија и Алжир.

Олисе играше за младинските селекции на француската репрезентација, а гореспоменатите репрезентации се подобни бидејќи е роден во Лондон од татко Нигериец и мајка која е Французинка со алжирско потекло.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK