Тонали сега е на удар и на Англичаните поради обложувањето

11800348.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИграчот од средниот ред на Њукасл, Сандро Тонали е под истрага од Фудбалската асоцијација (ФА) поради прекршување на правилата против обложување.

Италијанецот веќе отслужува 10-месечна суспензија од Италијанскиот фудбалски сојуз поради обложување за време на неговото играње за Милан.

Новите докази покажуваат дека Тонали се обложувал и кога дошол во Њукасл. Младиот 23-годишен играч го прекршил правилото дури 50 пати од 12 август до 12 октомври 2023 година.

На Тонали му е даден рок до 5 април да одговори на обвиненијата.

„Добивме потврда дека е покрената истрага. Клубот и Тонали целосно ќе соработуваат. Тоа е се што можеме да кажеме во моментов“, се вели во соопштението за медиумите на клубот.

Тонали пристигна во Њукасл минатиот јули во трансфер вреден 60 милиони фунти од Милан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK