Терзиќ: Тие имаа инстинкт на убиец, а ние не

00990099.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБорусија Дортмунд не успе да ја освои втората титула во Лигата на шампионите. „Милионерите“, во своето трето финале го доживеаја вториот пораз, останаа на трофејот од 1997 година. Борусија, синоќа во Лондон доживеа пораз од Реал Мадрид 0:2.

Тренерот на Борусија Дортмунд, Един Терзиќ, изјави дека неговите играчи одиграле одличен натпревар и откри зошто не победиле.

„Мислам дека одигравме одличен натпревар, можеби заслуживме подобар резултат од 0:2. Имавме чувство, особено во првото полувреме кога ги контролиравме. Игравме против најсилниот тим во ова натпреварување и одигравме брилијантно. На сите им покажавме дека дојдовме да победиме во финалето. Затоа и разочарувањето е толку големо. Направивме многу добри работи. Единствената разлика е во тоа што тие имаа инстинкт на убиец, а ние не“, изјави Терзиќ за камерите на државната телевизија ЗДФ. ЗДФ.

„Не ги искористивме ситуациите во кои вршевме притисок. Затоа пак се шампиони. Имавме чувство дека сме во добра позиција, дека играме избалансирано и дека сме многу блиску до целта. Донесовме 100.000 луѓе со нас во Лондон со верба дека можеме да победиме“, заклучи Терзиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK