Судиите ја оштетија Словенија: Сите одлуки го носеа во корист на Данска

Данските ракометари во голема драма ја победија Словенија со 31:30 во полуфиналето на Олимписките игри и за златниот медал ќе се борат со Германија. Словенја за бронзата ќе игра против Шпанија.

Данска имаше предност од третата минута и не ја испушти до крајот, но Словенија не го искористи нападот во последните секунди за да израмни и да оди во продолженија.

Во поголемиот дел од натпреварот се чинеше дека Данска лесно ќе победи, на полувремето водеа со 15:10, а во неколку наврати во вториот дел ја зголемуваа предноста на шест гола. Сепак, Словенците се вратија во игра најмногу благодарение на одбраните на Клемен Ферлин.

Со серија 3:0 дојдоа дојдоа до гол негатива, во последниот напаад Данците добија седмерец, но Ферлин го одбрани ударот на Микел Хансен. Потоа на 15 секунди до крајот Словенците го започнаа последниот напад за израмнување.

Играа седум на шест, а во последната секунда добија девет метри. Сепак, забавеното видео покажа дека чешката судиска двојка Хорачек-Новотни тешко ги оштети Словенците и дека тие со право полудеа на нивната одлкуа да досудат девет, а не седум метри.

Имено, при одбраната на својот гол, данските играчи газеа во голманскиот простор, за што автоматски се досудува пенал. Словенците требаше да имаат седмерец на самиот крај и ако погодеа полуфиналето ќе одеше во продолженија.

Словенечкиот селектор Урош Зорман беше бесен на теренот, а не се олади ниту по натпреварот: „Судиите во текот на целиот натпревар не беа на потребното нив за едно вакво полуфинале. Сите нивни одлуки одеа во корист на Данска, па дури и оние најситните. Не сакам да зборувам многу за судиите, ова што го зборувам е факт. Поради тоа ракометот не е глобален спорт. Тука има премногу работи кои ги толкуваат како што тие сакаат, а клучни се: штое фаул, колку трае нападот и за што се суди пенал“.