Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласираше во осминафиналето на Вимблдон

alkaraz.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШпанскиот тенисер Карлос Алкараз го победи Американецот Френсис со 3:2, по сетови 5:7, 6:2, 4:6, 7:6, 6:2 во третото коло на Вимблдон.

„Секогаш е предизвик да се игра против Френсис, тој е многу талентиран. Заслужува да биде на врвот.

Не ми беше лесно да ја пронајдам својата игра, да се адаптирам и да најдам решенија. Но на крајот успеав“, изјави Алкараз.

„Имав неколку тешки моменти во четвртиот сет и си велев дека треба да се борам и да размислувам за следниот поен.

Во тајбрејкот си реков дека морам да нападнам. Кога тоа ќе се случи, обично завршува добро, така и беше“, додаде актуелниот шампион на Вимблдон.

Алакараз го забележа деветтиот последователен триумф во одлучувачки сетови на Грен слем турнирите.

Забележа и позитивен скор во мечевите против Американецот Тиафо, сега е 2:1 во победи за третиот тенисер во светот.

Следен ривал за шпанскиот играч ќе биде Брендон Накашима или Иго Умбер.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK