Се подготвува трансфер бомба: поранешната НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во Америка

Screenshot-2024-07-06-094744.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСпоред информациите на „СДНА“, 37-годишната поранешна НБА ѕвезда Руди Геј најверојатно ќе стане жител на западните предградија на Атина.

Овој искусен кошаркар, кој не се натпреваруваше минатата година, би можел да се врати на терените играјќи за Пестери.

Клубот бара засилување по заминувањето на Василис Спанулис, а новиот тренер Јоргос Лимнијатис секојдневно работи на градење на тимот за следната сезона.

Руди Геј беше драфтуван уште во 2006 година, а во кариерата ги носеше дресовите на следните екипи: Мемфис Гризлис, Торонто Репторс, Сакраменто Кингс, Сан Антонио Спарс, Јута Џез.

Во витрината има голем број индивидуални и екипни награди, но најблескави се двете злата на СП во Турција и Шпанија со американската репрезентација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK