Саутгејт заработува вистински богатство, Сањол работи за смешни плата

194578.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМагазинот „Франс Фудбал“, во пресрет на Европското првенство ги обајави платите на селекторите.

На врвот на листата е селекторот на Англија Герет Саутгејт со годишна плата од 5.800.000 евра. Инаку, Саутгејт најави дека ќе ја напутшти функцијата доколку Англија не ја освои титулата.

Вториот на листата, селекторот на Германија, Јулијан Нагелсман, заработува дури 1.000.000 евра помалку, додека на третото место е Роберто Мартинез, кој седи на португалската клупа.

Селекторот на Грузија, Вили Сањол, кој со оваа репрезентација постигна историски резултат е последен на листата, со скромна плата од само 200.000 евра.

Платите на селекторите:

Ова се годишните плати на сите селектори на ЕУРО:

1. Герет Саутгејт (Англија) – 5,8 милиони евра

2. Јулијан Нагелсман (Германија) – 4,8 милиони евра

3. Роберто Мартинез (Португалија) – 4 милиони евра

4. Дидие Дешамп (Франција) – 3,8 милиони евра

5. Роналд Куман (Холандија) – 3 милиони евра

6. Лучано Спалети (Италија) – 3 милиони евра

7. Виченцо Монтела (Турција) – 1,8 милиони евра

8. Мурат Јакин (Швајцарија) – 1,6 милиони евра

9. Ралф Рангник (Австрија) – 1,5 милиони евра

10. Доменико Тедеско (Белгија) – 1,5 милиони евра

11. Златко Далиќ (Хрватска) – 1,5 милиони евра

12. Драган Стојковиќ (Србија) – 1,4 милиони евра

13. Луис де ла Фуенте (Шпанија) – 1,25 милиони евра

14. Сергеј Ребров (Украина) – 1,25 милиони евра

15. Каспер Хјулманд (Данска) – 1,15 милиони евра

16. Силвињо (Албанија) – 750.000 евра

17. Михал Пробиерц (Полска) – 560.000 евра

18. Стив Кларк (Шкотска) – 550.000 евра

19. Франческо Калцона (Словачка) – 540.000 евра

20. Марко Роси (Унгарија) – 300.000 евра

21. Матјаж Кек (Словенија) – 300.000 евра

22. Иван Хашек (Чешка) – 250.000 евра

23. Едвард Јорданеску (Романија) – 240.000 евра

24. Вили Сањол (Грузија) – 200.000 евра

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK