–>

Рубљев обезбеди пласман на завршниот Мастерс

Рубљев-обезбеди-пласман-на-завршниот-Мастерс.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАндреј Рубљев избори пласман на завршниот Мастерс во Торино на кој учествуваат осумте најдобри играчи во календарската година.

Тенисерот од Русија четврта година по ред е на престижното натпреварување.

Местото го обезбеди откако во Виена го победи Матео Арналди, со што стигна до четвртфиналето на турнирот во австриската престолнина.

Рубљев е петтиот играч кој се пласира на завршниот Мастерс во Торино. Пред него местото го потврдија Новак Ѓоковиќ, Карлос Алкараз, Данил Медведев и Јаник Синер.

Во оваа сезона Рубљев оствари 50 победи, а во Монте Карло ја освои и првата титула на турнири од серијата 1000. Победи и на турнирот во Баштад, а беше финалист во Дубаи, Бања Лука, Хале и Шангај.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK