Роналдо се расплака: „Не сум промашил пенал цела година, но…“

ronaldo-vo-solzi.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортугалија со подобро изведување пенали ја победи Словенија со 3:0 и се пласираше во четвртфиналето на ЕП каде ќе игра против Франција.

Немаше голови во 120 минути игра. Португалија беше најблиску до гол во 105. минута кога Кристијано Роналдо шутираше пенал, но словенечкиот голман Јан Облак одлично одбрани. Роналдо се расплака, а камерата ја сними во солиз и неговата мајка од трибините.

Роналдо потоа постигна гол за време на пеналите.

„Тага на почетокот, радост на крајот. Тоа е фудбалот, моменти кои се неописливи. Имав директна можност да го доведам тимот во водство, но не успеав. Јан направи одлична одбрана. Цела година не промашив пенал, но кога беше најважно не успеав. Мислам дека заслуживме да победиме бидејќи игравме со поголем авторитет. Словенија се бранеше речиси цел натпревар. Посебни честитки до нашиот голман кој одбрани три пенали“, изјави Роналдо по натпреварот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK