–>

Проблем за Милан, се повреди Рафаел Леао

Проблем-за-Милан-се-повреди-Рафаел-Леао.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерот на Милан, Рафаел Леао го повреди десниот бутен мускул и ќе биде надвор од терените неколку недели.

„Тоа е повреда од прв степен“, објави Милан, но не прецизираше колку време ќе отсуствува португалскиот фудбалер.

Италијанските медиуми објавија дека Леао би можел да биде надвор од терените помеѓу две и три недели.

Леао се повреди во саботата, во осмата минута од натпреварот против Лече во кој неговиот тим имаше предност од 2:0, на крајот некако успеа да спаси еден бод (2:2).

Леао постигна четири гола оваа сезона.

Леао ќе остане во Милано и нема да биде со репрезентацијата на Португалија во номеврискиот квалификациски циклус за пласман на ЕП 2024 година.

Тој може да пропушти најмалку два натпревари, против Фиорентина на 25 ноември во првенството и три дена подоцна против Борусија Дортмунд во Лигата на шампионите.

Клубот од Милано објави и дека капитенот Давиде Калабрија се здобил со полесна повреда на потколеницата, поради која би можел да ги пропушти претстојните натпревари на италијанската репрезентација против Македонија и Украина во квалификациите за ЕП во Германија во 2024 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK