–>

Пораз на македонските кошаркарски кадети од Романија и во машка и во женска конкуренција

Пораз-на-македонските-кошаркарски-кадети-од-Романија-и-во-машка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМакедонските кадетски кошаркарски репрезентации во машка и женска конкуренција со порази од соодветните селекции на Романија го завршија вечерва настапот на ФИБА развојниот турнир „Заедно до 16“ чиј домаќин од средата беше Скопје.

Женската репрезентација во завршното коло претрпе пораз од Романија со 75-43 и настапот на ФИБА турнирот го заврши со ефект од една победа и три порази. Избраничките на селекторот Горан Крстевски на стартот беа поуспешни од Косово, а во следните два натпревари беа поразени од Турција и Романија.

Најефикасни вечерва во македонските редови беа Пислевска и Трајковска со по 12 поени.

На машкиот турнир, македонските кошаркари го завршија настапот со пораз од Романија од 63-53.

Избраниците на селекторот Владимир Мирковски на турнирот што се одржа во СРЦ „Кале“ претходно забележаа триумфи над Косово и Бугарија, а во третото коло беа поразени од Турција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK