–>

Пикси ќе „лапне“ милионче за изборениот пласман на ЕУРО 2024

Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРепрезентацијата на Србија се пласираше на ЕП откако во Лесковац одигра 2:2 со Бугарија. Поразот можеше да ја остави Србија без шанса за директен пласман доколку Унгарија загубеше дома од Црна Гора, но тоа не се случи.

Српските медиуми пишуваат дека Србија ќе добие 9.500.000 евра од УЕФА за пласман на турнирот, а од пласманот ќе заработи и селекторот Драган Стојковиќ Пикси (58).

Тој се договорил за премија од 12 отсто, што значи дека ќе добие 1.140.000 евра.

„ Ова е голем ден за српскиот фудбал! Оваа земја ја доби привилегијата да има свој тим на Европското првенство. Им честитам на моите играчи кои ја завршија работата денес и се бореа до самиот крај. Честитки за сите, среќни сме и задоволни“, изјави Пикси по завршувањето на натпреварот со Бугарија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK