Патот на Франција до полуфиналето

frantse.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцузите не беа убедливи како Шпанците, кои досега имаат апсолутна победа на сите натпревари.

Франција играше во финалето на Европското првенство во 2016 и во финалето на Светското првенство во 2018 и 2022 година. Големите успеси носат големо искуство и самодоверба, што им „недостига“ на младите Шпанци.

На пет натпревари, Франција четири пати успеа да задржи гол, факт што вреди да се спомене.

Франција ја одигра групната фаза во групата Д:

1:0 против Австрија (автогол на Вебер во 38.)

0:0 против Холандија

1:1 против Полска (Мбапе 56, пенал; Левандовски 79, пенал)

Осминафинале:

1:0 против Белгија (автогол на Вертонген 85.)

Четврт финале:

0:0, 5:3 пенали против Португалија

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK