Пантер се договорил со Барселона

Kevin_Panter_101.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКапитенот на Партизан, Кевин Пантер, по три сезони реши да го напушти клубот. Како што објави „Моцарт спорт“, Пантер кариерата ќе ја продолжи во Барселона.

Кевин Пантер во Белград пристигна заедно со Зек Ледеј од Олимпија Милано и двајцата ги носеа црно-белите овие три години. Овие двајца без првите засилувања кога Жељко Обрадвиќ се врати во клубот.

Неговиот престој во Партизан завршува по три сезони и со еден освоен пехар. Тој беше еден од клучните кошаркари на Партизан во враќањето на титулата, во АБА лигата, по цела деценија, но навивачите ќе паметат и како тој подлегна на провокациите на Серхио Љуљ, кој практично го остави клубот без пласман на фајналфорот од Евролигата минатата година.

Минатата сезона шутерот од Бронкс имаше просек од 15 поени, 2,6 скока и асистенции, 1,1 украдена топка и 35 отсто шут за три поени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK