Нови рекорди на Роналдо и Арвеладзе

ANI_202310141208061697287984_1024.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо третото коло од групата Ф на Европското првенство во Германија се среќаваат фудбалерите на Португалија и Грузија.

Најдобар стрелец во историјата на Грузија е Шота Арвеладзе, тој за националниот тим постигна 26 гола на 61 натпревар. Аверладзе остави длабока трага во Ајакс и Ренџерс на почетокот на 2000-тите.

Португалецот Кристијано Роналдо одигра 49 натпревари на големите натпреварувања, 27 на Европско и 22 на Светско првенство.

Во мечот против Грузија тој ќе стане првиот европски фудбалер кој ќе настапи на 50. репрезентативен меч на големите турнири.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK