Необична приказна за големите гиганти

pivo.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK 

Полуфиналните двојки на Европското првенство во Германија се Шпанија – Франција и Холандија – Англија.

Покрај приказната за борбата на европските гиганти за шампионската титула, во фокусот се најде и една несекојдневна, која не е поврзана со фудбалот.

Англичаните и Холанѓаните својот меч го играат во домот на Борусија, Дортмунд. A холандскиот новинар Марсел ван дер Краан за „Sky Sports“ носи необична информација која веројатно ќе ги загрижи двете навивачки бази лоцирани во тој град.

Имено, се проценува дека на денот на натпреварот во Дортмунд ќе се испијат приближно 1,2 милиони пива.

Тој додава дека се очекуваат меѓу 80 и 85 илјади холандски навивачи, што е нивна најголема инвазија досега.

„Имаме страв дека ќе снема пивото“, рече новинарот, а потенцираше и дека фан зоните го немаат капацитетот што се очекува од здружените навивачи на двата тима.

Извесно е дека нема сите да бидат на стадионот, но атмосферата на плоштадите ќе биде вжештена.

Натпреварот е закажан за в среда 10.07.2024. во 21 часот.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK