Крос против Шкотска одигра натпревар каков што не е виден на Европските првенства

f426556a-01fa-4a8c-9fe1-0d520592affc.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманија ја совлада репрезентацијата на Шкотска со 5:1 во првиот натпревар на Европското првенство што се одигра во петокот на стадионот на Баерн во Минхен.

Тони Крос (34), кому ова ЕП му е последен турнир во кариера, одигра натпревар за аналите и историјата на европските фудбалски првенства.

Легендарниот Германец имаше 102 додавања за 80 минути што ги мина на теренот против Шкотска, а 101 од нив беа точни. Имаше само едно погрешно додавање.

Прецизните статистичари пресметаа дека оваа прецизност на додавање од 99 проценти на Крос е највисок процент на играч кој одиграл 100 или повеќе додавања на Европските првенства од 1980 година. Исто така, против Шкотите, Крос имаше дури четири клучни додавања.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK