–>

Клубовите од Ла Лига ќе обезбедат билети од по 30 евра за гостинските навивачи, Реал и уште три клуба не се приклучија на иницијативата

la_liga_34534534
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 – Клубовите од Ла Лига ќе им понудат на гостинските навивачи билети по цена од 30 евра.

 

Според „As“, клубовите покренале иницијатива според која секој тим ќе може да продава билети во вредност од 30 евра на гостинските навивачи. Најмалку 300 од овие билети ќе бидат достапни за секој натпревар. Целта на оваа кампања е да се промовира спортскиот туризам и да се зголеми достапноста на гостински натпревари.

 

Во моментов на договорот се приклучија 16 од 20 клубови во Ла Лига. Во иницијативата не учествуваат Реал Мадрид, Рајо Ваљекано, Осасуна и Виљареал.

 

Се известува и дека Ла Лига планира делумно да ги покрие трошоците за патувањата организирани од здруженијата на навивачи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK