Кецмановиќ се пласираше во третото коло на Вимблдон

Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпскиот тенисер Миомир Кецмановиќ се пласираше во третото коло на Вимблдон откако по пет сета го победи Холанѓанецот Талон Грикспор со 3:2 (4:6, 7:6/7:4, 1:6, 6:2, 6:3).

Два часа и 54 минути траеше мечот меѓу Кечмановиќ, која е 52. тенисер во светот и Грикспор, кој е 27. на АТП листата.

Дуелот беше неизвесен, Кецмановиќ веќе го одзеде сервисот на холандскиот тенисер во вториот гем, но Грикспор успеа да возврати, а потоа наметна ритам со кој успеа да дојде до предност во сетовите.

Во вториот сет и двајцата беа сигурни на свој сервис, а победникот беше решен само во тај-брејкот, во кој на Кецмановиќ му помогна краткиот прекин поради дожд.

Во следниот натпревар Грикспор во најмала рака беше убедлив, препушти само еден гем на Кецмановиќ и со брејкови во вториот и шестиот гем ја врати предноста.

Во четвртиот гем од четвртиот сет, Кецмановиќ го одзеде сервисот на Грикспор, а потоа во осмиот гем ја искористи првата сет-поен на сервис на Холанѓанецот и повторно стигна до израмнување, добивајќи го решавачкиот сет.

Во петтиот долго време немаше брејкови, а потоа Кецмановиќ го одзеде сервисот на Холанѓанецот, а веќе во следниот гем ја искористи првата меч топка и се пласира во второто коло.

Во второто коло, Кецмановиќ ќе игра против подобриот од двајцата Италијанци Јанико Синер и Матео Беретини.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK