Кари и пресуди на Франција – САД го освоија златото на кошаркарскиот турнир

Кошаркарите на Соединетите Американски Држави го освоија 17 златен медал на Олимписките игри.

Избраниците на Стив Кер беа подобри во „Берси“ од домаќинот Франција со резултат 98:87.

Американците водеа речиси во текот на целиот натпревар, но немаа повисока предност од 14 поени. Франција дојде на -3 на помалку од три минути до крајот, но тој налет го одби Стеф Кари со четири тројки.

Кари беше најефикасен со 24 поени (8/12 за три) и пет асистенции. Кевин Дурент и Девин Букер додадоа по 15 поени и четири асистенции, а Леброн Џејмс 14 поени со 10 асистенции и шест скока.

Кај Французите, Виктор Вембањама постигна 26 поени и седум скока, Гершон Јабуселе додаде 20, а Нандо де Коло постигна 12 поени.

Што се однесува до Франција, оваа репрезентација го повтори резултатот од Токио и го освои четвртото сребро на олимпијадоте.

Натпреварот започна во високо темпо, а нападите траеја исклучително кратко.

Американците не блескаа, но Французите не знаеја да го искориста тоа, потфрлија во сегментот каде што се најсилни, во одбраната.

Америка водеше на стартот од мечот, но во воведните минути од втората четвртина Французите со серија од 8:0 го свртеа резултатот во своја полза.

Американците многу брзо ја вратија предноста со тројките на Девин Букер и Стеф Кари.

Се вклучи и Леброн Џејмс, со неговите карактеристични прослави кои ги „распалија“ навивачите на трибините, но токму така наречениот„крал“беше жртва на Гершон Јабуселе, кој го „постеризираше“ на крајот од полувремето. Американците го добија првиот дел со 49:41.

На почетокот на вториот дел се чинеше дека Американците ќе ги скршат своите ривали во релативно лесен ритам, но не беше баш така.

Џоел Ембид провоцираше, Стеф Кари почна да погодува тројки, но ноншалантноста на Американците зеде замав третата четвртина, која Франција ја реши во своја полза и пред 4/4 дојде на само -6.

Во последниот период Французите дојдоа до -3 на нешто помалку од три минути до крајот, овој налет го одби најдобриот шутер во историјата на НБА лигата, Стеф Кари кој погоди четири тројки и стави точка на мечот.

Бронзата на олимпискиот турнир ја освои Србија, која во „малото финале“ ја победи Германија со 93:83.