Италија ја победи Хрватска во дербито на ватерполо турнирот

Ватерполо репрезентацијата на Хрватска загуби од Италија во второто коло на олимпискиот турнир со резултат 14:11. Италија на овој начин и се реваншираше на Хрватска за поразот во финалето на Светското првенство во Доха оваа година.

Италија поведе со 1:0 и 2:1, но Хрватска првата четвртина ја заврши со водство од 4:3. На почетокот на втората четвртина Харков погоди за 5:3, но тогаш почна падот на Хрватска. Италијанците брзо стигнаа до 5:5, а на полувремето беше 6:6.

Натпреварот го реши добрата игра на италија во првата половина од третата четвртина, кога постигнаа три гола и дојдоа до предност 9:6. Предноста италијанските ватерполисти ја сочуваа до крајот на мечот.

Лорен Фатовиќ и Константин Харков со по два гола беа најдобри стрелци во Хрватска, а по еден постигнаа Рино Буриќ, Лука Лончар, Маро Јоковиќ, Лука Букиќ, Анте Вукичевиќ, Марко Жувела и Јерко Мариниќ Крагиќ.

Италијанските стрелци со четири гола ги предводеше Франческо ди Фулвио, а по два постигнаа Андреа Фондели, Гонзало Еченик и Лоренцо Бруни.

Италијанците на тој начин ја постигнаа втората победа и дојдоа до лидерската позиција во поредокот со шест бода. Хрватска и Грција имаат по три бода, но Грците имаат натпревар помалку. Црна Гора, САД и Романија немаат бодови.