–>

Исландски репрезентативец осомничен за сексуално насилство

gudmundson-island-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Исланскиот фудбалер Алберт Гудмундсон се соочува со обвинение за сексуално насилство, соопшти „Ла Република“. Против напаѓачот на Џенова е поднесена жалба од жена која што тврди дека била сексуално злоставувана од исландскиот репрезентативец. Фудалерот засега ги отфрла обвиненијата.

Додека трае истрагата, фудбалерот нема да смее да настапува за националниот тим.

Пред две недели се појавија информации за неколку случаи на сексуален напад со исландски државјани. Една жена открила дека во 2017 година била нападната од двајца фудбалери на Исланд во дискотека во Рејкјавик. Откако одбила да биде со нив, госпоѓата била удрена со тупаница и била фатена за врат. Заминала на лекар каде што добила потврда за повредите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK