Ифе Лунберг го засили Партизан

03fe8af0-iffe-ar-season
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИфе Лундберг е второто засилување за КК Партизан во пресрет на новата сезона. Репрезентативецот на Данска, во Партизан доаѓа од Виртус Болоња. Претходно црно-белите потпишаа со Вања Маринковиќ.

 

Лунберг минатата сезона во двата натпревари беше кобен за Партизан, а Виртус забележа две победи.

Во Белград постигна 16 поени, со важни поени во финишот на натпреварот, додека во Болоња реализираше 20 поени, а неговата тројка во последната минута му ја обезбеди победата на тимот од Болоња.

Данецот со нигериски корени кариерата ја започна во 2014 година во Копенхаген, наредната година се пресели во Шарлот Хорсенс, а во 2017 година замина во Шпанија каде ги бранеше боите на Манреса и Тенерифе. Потоа се пресели во Зјелона Гора во 2020 година, а следната сезона направи трансфер во ЦСКА Москва. Поради руската инвазија на Украина ја искористи можноста за да ја напушти Москава и да се пресели во Болоња.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK