Хрватскиот селектор „удри“ по холандскиот судија Макели

12324461.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалската репрезентација на Хрватска на драматичен начин ја испушти победата над Италија. Хрватите со само два бода во три натпревар се пред елиминација од ЕУРО 2024.

Закањи ја шокираше Хрватска во 98.минута. Попладнево на прес конференција, селекторт на Хрвтаска, Залтко Далиќ имаше поплаки на главниот судија Дани Макели.

„Тој не беше случајно избран да го суди натпреварот. Не уништи, а кулминација беа оние осум минути прекини. Зборував за УЕФА и ФИФА, не ме поддржавте во тоа, но тоа е не е причината, сакам да кажам колку и да ме критикуваат некои луѓе, тоа е факт.

Имаше шест замени, тоа е максимум три минути. ВАР проверката траеше една минута, а тој надополни осум. Но, повторно не е тој крив што не се фрламе за последната топка. Имавме и контранапад три на два, имавме се во наши раце. Многу работи се собраа против нас, жал ми е“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK