Главната цел на Германија е да го освои Европското првенство

kros.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалскиот репрезентативец на Германија, Тони Крос изјави дека главната цел на неговиот тим е да ја освои титулата на Европското првенство.

„Со влезот во четвртфиналето на Европското првенство ја постигнавме минималната цел, а главната е победа на турнирот“, изјави Крос.

Тој претходно најави дека по ЕП 2024 ќе стави крај на играчката кариера.

“Ова лето ги играм последните натпревари на фудбалските терени. Сепак, верувам дека крајот нема да биде во петок. Како и сите во нашата репрезентација, верувам во победа против силната Шпанија.

Имаме голема желба да го освоиме европскиот шампионат и мислам дека сме способни да ја освоиме титулата без разлика кој ќе ни биде противник на тој пат. Не е лесно, но имаме амбиција.

Крос одигра 113 натпревари за германската репрезентација и постигна 17 голови.

Натпреварот меѓу Германија и Шпанија е закажан за в петок од 18 часот во Штутгарт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK