Ѓоковиќ: Искажувањето на чувствата не е слабост, солзите те ослободуваат

dzokovic_67565756756
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ проговори за емотивноста во големиот спорт.

 

– Кога ќе се соочите со тешкотии, особено ако сте маж, ќе ве осудуваат и критикуваат дека сте слаби. Ако се обидете да ги изразите своите чувства, исто така ќе бидете осудени бидејќи споделувањето на чувствата се смета за знак на слабост. Ми се чини дека е обратно. Солзите даваат прекрасно чувство на ослободување, го цитира Ѓоковиќ „Internazionali BNL d’Italia“.

 

Ѓоковиќ победи во мечот од второто коло на турнирот во Рим со Аргентинецот Томас Мартин Ечевери (7:6 (7:5), 6:2).

 

Во третото коло на турнирот во Рим, Ѓоковиќ за противник ќе го има Бугаринот Григор Димитров.

 

Србинот е бранител на шампионскиот трофеј.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK