Генерална проба пред Вимблдон

JOKOVITS.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо последниот меч пред почетокот на третиот Грен слем сезонава, најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Русинот Данило Медведев со 6:3, 6:4.

Ѓоковиќ беше многу подобар на мечот против Медведев отколку на мечот против Јаник Синер, каде се пожали дека не може да погоди ниту една дијагонала.

Еден брејк му беше доволен на Србинот за првиот сет.

Новак беше сигурен на својот сервис, доминантен и во долгите и во кратките поени.

Вториот сет беше забележително понеизвесен. Медведев со брејк го отвори сетот, но Новак одговори и израмни на 4:4.

Во следниот гем Ѓоковиќ имаше три врзани брејк топки, а третата успеа да ја претвори во брејк и да дојде до решавачка предност, која ја материјализираше во следниот гем и со тоа го доби овој меч.

Новак во првото коло на Вимблдон ќе игра против Чехот Вито Коприва

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK