–>

Газдата на Шефилд Венздеј бара помош од навивачите за да плати долг

Газдата-на-Шефилд-Венздеј-бара-помош-од-навивачите-за-да.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСопственикот на Шефилд Венсдеј, Дејфон Часнири побара од навивачите да соберат 2.000.000 фунти во наредните денови за да му помогнат на клубот да го исплати долгот, јавува Би-би-си.

Клубот од Чемпионшип беше ставен под ембарго за регистрација од страна на Англиската фудбалска лига во петокот. Часнири во разговор за медиумите откри дека има проблем со „протекот на пари“.

Тој е чело на клубот е од 2015 година, а сега рече дека е во целиот свет проблем се трансакциите со пари и поради тоа му се должат пари, додавајќи дека сите пари што ќе им ги дадат навивачите ќе им ги врати со камата.

„Ако 20.000 луѓе дадат по 100 фунти, тоа ќе биде доволно за покривање на долгот. Парите треба да се соберат до 10 ноември кога истекува рокот за плаќање на долгот“, рече Часнири.

Организацијата на натпреварувањето изрази загриженост за овој случај бидејќи тоа значи дека клубот не е финансиски стабилен, што дополнително може да предизвика проблеми.

Шефилд Јунајтед моментално е на дното на табелата во Чемпионшип и навивачите го покажаа своето незадоволство со фрлање тениски топчиња на теренот кога нивниот тим ремизираше 1-1 во претходното коло.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK