„Француското проклетство“ излечено со европскиот трофеј

f.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМеѓусебните дуели на овие две селекции датираат од 1926 година и во вкупниот скор вклучително и пријателските, Франција е далеку надмоќна со дури 19 победи, шест порази и три нерешени.

Првите три средби беа во полуфиналето на големите натпреварувања ЕП 1984 и 2000 година и Светското првенство во 2006 година.

Франција славеше три пати. Португалците сепак ги совладаат во дуелот за трофејот.

Тоа беше во финалето на Европското 2016, во Париз.

Така финалистот на Светското првенство во Катар стигна до четвртфиналето на Европското првенство.

Во првиот натпревар Вебер со автогол им донесе три бода против Австрија.

Следеа нерешени средби со Холандија и Полска. Првиот беше без голови, а во вториот Мбапе беше сигурен од белата точка.

Тие стигнаа до четвртфиналето благодарение на автоголот на белгискиот стопер Јан Вертонген. Ниту 19. удари кон голот на „црвените ѓаволи“ не беа доволни за да го матираат ривалскиот голман.

„Галските петли“ имаат тројца напаѓачи во тимот кои се меѓу четворицата најдобри стрелци во историјата на француската репрезентација. Рекордер е ветеранот Оливие Жиру, Антоан Гризман и е еден од најдобрите играчи во светот Килијан Мбапе.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK