Ферстапен победи во Кина, Норис втор, Перез трет

12172151.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМакс Ферстапен ја забележа четвртата победа во петтата трка оваа сезона во шампионатот на Формула 1. Актуелниот светски првак ја освои Големата награда на Кина на патеката во Шангај. Покрај Холанѓанецот, на пудиумот завршија Ландо Норис од Мекларен и Серхио Перез.

Ферстапен, рутински дојде до 58. во кариерата и покрај тоа што возилото за безбедност два пати излегуваше на патеката. Тоа предизвика различни стратегии кај тимовите, а најдобро го искористи Норис спречи очекувана еден два победа на Ред Бул.

Покрај најдобрите тројца, бодови во Кина освоија двајцата возачи на Ферари Шарл Леклер и Карлос Саинц, Џорџ Расел (Мерцедес), Фернандо Алонсо (Астон Мартин), Оскар Пјастри (Мекларен), Луис Хамилтон (Мерцедес), Нико Хулкенберг (Хас).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK