–>

Евролигата е потешка од НБА? Дурант одговори: Сите сте луди

Евролигата-е-потешка-од-НБА-Дурант-одговори-Сите-сте-луди.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот кошаркар Кевин Дурент реагираше на гласините дека НБА е полесна од Евролигата.

Се започна со интервјуто кое Кајл Хајнс го даде за „Баскет њуз“, кога ја спореди американската и европската кошарка.

„Кога имав 22 години, моето гледиште за кошарката беше „само НБА“. Сега, на 37 години, имав можност да видам цела перспектива. Би рекол дека НБА е дама (кралица), а Европа е шах“, рече Хајнс.

На оваа изјава се надоврза еден кошаркарски фан.

„НБА е лесна, Евролигата е тешка. Сите го кажуваат истото. Џоел Ембиид не би можел да има просек од 30 поени во Евролигата“, коментира тој.

Набрзо дојде и реакцијата на Дурент, МВП на НБА во 2014 година.

„Можете да се е..те сите. Сите сте луди“, напиша Дурант.

Foto/ EPA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK