–>

Дончиќ: Јокиќ е веројатно најдобриот во светот

Дончиќ-Јокиќ-е-веројатно-најдобриот-во-светот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСловенецот Лука Дончиќ смета дека Никола Јокиќ е најдобриот играч на светот во моментов.

Двајцата беа главни актери на мечот меѓу Денвер и Далас кој му припадна на Нагетс (125:114), а Дончиќ по мечот го пофали српскиот центар, истакнувајќи дека сите во НБА биле свесни за неговата генијалност.

„Мислам дека сите знаеја за него пред МВП наградите и финалето на НБА. Тој не е многу во медиумите, но сите играчи, сите тренери знаат колку е посебен. Во моментов тој е веројатно најдобриот кошаркар во светот“, рече Дончиќ и додаде:

„Тој е одличен, секогаш е забавно со него. Тој е одличен кошаркар, одлично момче. Тоа е она што најмногу го сакам кај него. Секогаш се шегуваме. Едноставен и неверојатен човек”.

Денвер и Далас повторно ќе се сретнат на 19 декември.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK