Денвер на чекор до финале во НБА лигата

dzamal_mari_342423
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 Кошаркарите на Денвер ги дели една победа од пласман во финалето во НБА лигата, откако синоќа во третиот натпревар од завршницата во Западната конференција го совладаа на гостински терен ЛА Лејкерс со 119-108 и поведоа со 3-0 во серијата до четири победи.

Гостинскиот тим до победата го предводеше Џамал Мареј со 37 поени, од кои 30 во првото полувреме, додека Никола Јокиќ постигна 15 поени во последната четвртина. Српскиот кошаркар го заврши натпреварот со 24 поени, осум асистенции и шест скокови.

Денвер може да се пласира во големото финале, прв пат во историјата на франшизата, в понеделник вечер кога е на програмата четвртиот натпревар во Лос Анџелес.

Досега ниту една екипа во историјата на НБА лигата не успеала да надомести заостанување од 0-3 и на крајот да ја добие серијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK