–>

Далас го победи Шарлот, прв триумф за Мемфис, Кливленд по седум години ги победи Вориорс

Далас-го-победи-Шарлот-прв-триумф-за-Мемфис-Кливленд-по.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДалас Маверикс продолжуваат со одлични партии на стартот од сезоната, на домашен терен го победија Шарлот Хорнетс со 124:118.

Хорнетс водеа со 15 поени во првото полувреме, Лука Дончиќ не постигна кош во првата четвртина, но заврши со 23 поени, 12 скока и 9 асистенции. Го следеше Кајри Ирвинг со 18 поени и 10 асистенции, Вилијамс додаде 18 поени, додека Лајвли имаше 15 поени и 14 скока.

На другата страна блескаше Ламело Бол, кој постигна 23 од своите 30 поени (11-23 од поле), 10 скока и 13 асистенции во последната четвртина. Гордон Хејворд (9-23 од поле, 8.) и Пи Џеј Вашингтон (8-15 од поле) постигнаа по 20 поени.

Кливленд го совлада Голден Стејт со 115:104 и ја прекина серијата од 12 порази на Вориорс. Ова е прв триумф на Кливленд над Вориорс уште од 25 декември 2016 година.

Донован Мичел блескаше со 31 поен и 7 асистенции, Дариус Гарланд постигна 24 поени, Еван Мобли имаше 13 поени и 16 скока.

Кај Голден Стејт најдобар беше Стеф Кари со 28 поени, Дрејмонд Грин имаше 18 поени, 3 скока и 8 асистенции, а Клеј Томпсон даде 15 поени.

Мемфис против Портланд ја забележа првата победа оваа сезона, Гризлис славеа со 112:100. Дезмонд Бејн уфрли 27 поени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK