Челси го плати 62 милиони евра, тој одигра 36 минути и ја заврши сезоната

1_GettyImages-1891777888.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧелзи ги извести своите навивачи дека до крајот на сезоната е завршена за 20-годишниот играч од средниот ред Ромео Лавија. Кариерата на талентираниот фудбалер е забавена поради повредите, последната повреда е трета од доаѓањето во Челси.

Лавија пристигна во Манчестер сити од Андерлехт на 16-годишна возраст, а во тимот на Пеп Гвардиола дебитираше на 17-годишна возраст. Сепак, во 2022 година беше продаден на Саутемптон за нешто повеќе од 22 милиони евра. Челзи го донесе во август минатата година во трансфер кој надмина 62 милиони евра.

Оттогаш, тој пропушти 10 натпревари поради повреда на скочниот зглоб и пет поради фитнес проблеми, а потоа во декември минатата година заработи повреда на тетивата, поради која ја заврши сезоната.

Оваа сезона одигра само 36 минути, сите против Кристал Палас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK