–>

Аугсбург го отпушти тренерот Масен

Аугсбург-го-отпушти-тренерот-Масен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРаководството на Аугсбург му врачи отказ на досегашниот тренер Енрике Масен поради слабите резултати на стартот од новата сезона во Бундеслигата.

Во соопштението на германскиот клуб се наведува дека челниците на Аугсбург сметале дека е неопходна промена на тренерот по елиминацијата во Купот на Германија од третолигашот Унтерхахинг и само една победа и две нерешени во првите седум кола од Бундеслигата.

„По опсежни разговори и проценка на спортската ситуација, Аугсбург одлучи да му ја предаде оставката на тренерот Енрике Масен“, соопштија од германскиот клуб.

Масен (39) го презеде Аугсбург во 2022 година, а минатата сезона со овој клуб успеа да остане во Бундес лигата.

Тој е првиот тренер во Бундеслигата кој доби отказ оваа сезона.

Екипата на Аугсбург ќе ја води Тобијас Штробл до именување на нов тренер.

Аугсбург е на 15. место на табелата во Бундеслигата со само пет бода.

Foto/ Profimedia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK