Мурињо – Конте: „Борба“ за местото на Тухел во Баерн

Мурињо-–-Конте-„Борба-за-местото-на-Тухел-во-Баерн.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТрите последователни порази на Баерн на гости, во директниот дуел за првото место во Бундес лигата со Леверкузен, првиот осминафинален натпревар со Лацио и, конечно, мечот со Бохум во недела попладне, европската фудбалска јавност ги виде како причина да се збогуваме со Томас Тухел.

Дали во текот на сезоната или во лето, во овој момент не е пресудно.

Клучно е кој ќе го наследи неубедливиот стручњак на клупата на славниот клуб и, судејќи по текстовите на водечките портали на континентот, две големи имиња „ќе се борат“ за позицијата на Тухел.

Инаку, тоа се стари ривали, кои имаат нерешени проблеми од минатото – Жозе Мурињо и Антонио Конте.

Првиот е на слобода од неодамна, откако доби отказ од Рома и рече дека целта му е еден ден да работи (и да ја освои титулата) во Германија додека беше на врвот на славата.

Другиот е без клуб речиси една година и освен повремено појавување на трибините на италијански стадион, јавно не проговорил за желбата еден ден да раководи со некој бундеслигаш.

Меѓутоа, денеска „Билд“ ја пренесе приказната дека Конте преку својот агент испратил јасни сигнали до клучните луѓе на „Алијац Арена“, со намера да ја земе предвид неговата кандидатура.

Претходно во сезоната, Конте беше поврзуван со Милан, Јувентус и Наполи, но ништо не се реализираше, дури ниту кога претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис го замени Руди Гарсија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK