–>

СДСМ: Блокадите од Мицкоски за членството во ЕУ се против подобар живот на народот

Мицкоски да не се крие, да одговори за настаните во Скопје и Тетово
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Блокадите и опструкциите што Мицкоски и ДПМНЕ ги прават против членството во Европската Унија се во спротивност со интересите и потребите на граѓаните. Тие се против подобар животен стандард на народот, посилна економија, подобро владеење на правото, подобра демократија, поголема социјална правда, велат од СДСМ.

– Граѓаните заслужуваат можност за интеграција во Европската Унија, заслужуваат подобар живот и можности за развој и напредок, но не заслужуваат да ја плаќаат цената на блокадите на ДПМНЕ. Државата е пред историска шанса за членство во ЕУ, унијата јасно стави до знаење дека е подготвена за ново проширување до 2030 година и тоа треба да се искористи сега, велат од владејачката партија.

Како што велат од СДСМ, одлуката за уставни измени е единствената задача што треба да се заврши за продолжување на евроинтеграцијата, а блокадите не носат ништо, освен изолација и чекање, уште 11 или 17 изгубени години.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK