–>

Премиерот Ковачевски учествува на Бледскиот стратешки форум во Словенија

kovacevski-bledski-forum.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски го започна учеството на Бледскиот стратешки форум кој оваа година е на тема „Солидарност за глобална безбедност“.

Премиерот Ковачевски, на Бледскиот стратешки форум денеска ќе има свое излагање на попладневниот лидерски панел заедно со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и премиерите на Словенија Роберт Голоб, на Албанија Еди Рама, на Хрватска Андреј Пленковиќ, на Бугарија Николај Денков, на Косово Албин Курти, на Србија Ана Брнабиќ, на Црна Гора Дритан Абазовиќ и претседателката на Советот на министри на Босна и Херцеговина Борјана Кришто.

Во рамки на овогодинешното учество на Бледскиот стратешки форум, премиерот Ковачевски денеска ќе оствари и повеќе билатерални средби меѓу кои со премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ, како и со специјалните претставници за Западен Балкан, на Европската Унија Мирослав Лајчак и на Обединетото Кралство Сер Стјуарт Пич.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK