По поразот на изборите, претседателката на ДОМ поднесе оставка

maja-moracanin.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателката на ДОМ, Маја Морачанин преку Фејсбук соопшти дека поднесува оставка од оваа функција во партијата, по поразот на нивната коалиција предводена од СДСМ на парламентарните избори.

„Почитувани граѓанки и граѓани, членови и поддржувачи на зелената партија ДОМ, како израз на етичка и морална одговорност, поднесувам оставка од функцијата претседателка на ДОМ. Во најкус можен рок, согласно Статутот на ДОМ, ќе организираме конгрес на кој ќе биде избран новиот претседател и раководство на ДОМ“, напиша таа.

Уверена е дека ДОМ ќе продолжи посветено да се бори за спроведување на зелените политики во Македонија. И честита на претседателката Гордана Сиљановска-Давкова и ВМРО-ДПМНЕ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK